Налягането в тръбите на "Северен поток" намалява и това ще позволи да започне разследването на инцидентите, които доведоха до разрушаване на три от тръбите по проекта, пише в своя канал в Телеграм руската държавна газова компания "Газпром".
Оттам допълват, че по проекта има една цяла тръба - по "Северен поток 2", и ако има решение от властите в Германия, доставките могат да бъдат възобновени.
Берлин спря процедурата за лицензиране на работата на "Северен поток 2", след като руският президент Владимир Путин призна самообявилите се украински републики ДНР и ЛНР. След това Москва започна пълномащабна война в Украйна и постепенно намали доставките на газ по "Северен поток 1" заради споровете около санкциите и възможността да бъде извършван ремонт по газопровода. От Москва на няколко пъти напомниха за съществуването на "Северен поток 2", който може да бъде въведен в експлоатация, но в Германия възприеха това като шантаж и отказаха официално да издадат лиценз за работата на "Северен поток 2".
Междувременно от "Газпром" съобщиха, че намаляват добивите си със 17,1% от началото на годината до 1 октомври. От данните е видно, че първите девет месеца на годината компанията е добила малко над 313 млрд. куб. метра.
Намалението се дължи основно на намалението на износа (с над 40%) до 86,9 млрд. куб. метра, както и на вътрешното потребление - с 4,2%. Увеличава се износът по "Силата на Сибир", отбелязват от компанията, но без да дават конкретни данни.
В своето съобщение от "Газпром" коментират още, че в европейските газохранилища има нагнетени 62,8 млрд. куб. метра. По данни на Gas Infrastructure Europe това е малко над 88% от капацитета им. Руският държавен холдинг отбелязва, че да бъдат достигнати нивата, с които Европа посрещна зимата на 2019-2020 година, в газохранилищата трябва да бъдат нагнетени още 9,6 млрд. куб. метра.
В украинските газохранилища има нагнетени 14 млрд. куб. метра газ, а за спокойното преминаване през зимните месеци са нужни 19 млрд. куб. метра. Според компанията в Украйна признават, че има само теоретична, но не и практическа възможност за запълването на газохранилищата.


Кристиано Роналдо с исторически постижения при разгром над Узбекистан
Русия обяви готовност за нови преговори с Украйна
Египетски самолет кацна аварийно в Горна Оряховица
Лекари спасиха бременна след тежка катастрофа
Жалбата за "Парад на гордостта" във Варна остана без разглеждане
Л. Йорданова: Ролята на училището е много по-широка от академичните знания
Доверие на нула: Българите не вярват на институциите, политиците и партиите
Войната с Иран поставя под риск парични преводи за 124 млрд. долара от Залива
Скептицизмът на пазарите към Анди Бърнам е предупреждение за Великобритания
Русия създава алтернативна информационна екосистема
Стар VW Golf стана звезда, след като беше пратен за скрап
Hummer отиде на дъното при пускане на лодка на вода
Nissan спира работа по електрическия Qashqai
BMW 3-Series 2018 срещу Audi A4 2018: Кое е по-надеждно
Китайци направиха най-черната автомобилна боя
Разузнаването: Не години, а месеци остават преди ИИ да се превърне в заплаха
преди 3 години Хехееее.. лъсна им играта.Ето защо са взривили Северен поток 1... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Нищо няма да се възстановява . Утече това с рассийските степни изпарения ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар